Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Wraz z nadejściem Nowego Roku wielu z nas planuje, że będzie on inny, lepszy niż poprzedni. Opracowujemy w tym celu noworoczne postanowienia – zabawa stara jak świat. Dlaczego zabawa? Bo przeważnie ich historia kończy się na zapisaniu na kartce papieru. Badania pokazują, że ok. 45% populacji robi postanowienia noworoczne, ale tylko 8% z nich ich dotrzymuje.

Dlaczego tak się dzieje? Jakie trudności stają nam na drodze? Ja sama nie raz podejmowałam postanowienie, które po kilku dniach schodziło na dalszy plan, by po miesiącu nie pozostawić po sobie nawet wspomnienia… Wydawało mi się, że wiem czego chcę i co mam robić, czułam, że ta zmiana jest dla mnie ważna. A mimo wszystko już pod koniec stycznia szukałam wymówek i wracałam do moich starych przyzwyczajeń.

Czy postanowienia są z góry skazane na porażkę? A może powinniśmy je inaczej formułować i inaczej do nich podchodzić?

Krok pierwszy: Chwila dla siebie

Zastanów się co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne. Obrane cele i postanowienia muszą być zgodne z naszymi wartościami. Okazuje się jednak, że wiele osób aspiruje do rzeczy, których tak naprawdę wcale nie chcą osiągnąć.  Nie trać energii na postanowienia, które Cię nie inspirują lub które doradzają Ci inni. Takie cele nigdy nie zostaną osiągnięte, bo zabraknie motywacji w momentach, gdy będzie naprawdę ciężko.

Pytanie do Ciebie: Pomyśl, co naprawdę Cię uszczęśliwi?

Krok drugi: Zdecyduj co chcesz osiągnąć i zbuduj dokładny cel

Twój cel musi być jasny i prosty. Nie wystarczy powiedzieć „chcę schudnąć w przyszłym roku” – określ dokładnie swoją wagę docelową lub wymarzone wymiary i zastanów się co musisz zrobić, aby ten cel osiągnąć.

Cel ma być również mierzalny – to znaczy, że musisz mieć możliwość sprawdzenia swoich postępów i osiągnięć – inaczej jak będziesz wiedział czy udało Ci się odnieść sukces?

Pytanie do Ciebie: Skąd będę wiedział, że osiągnąłem cel? Co się zmieni w moim życiu?

Krok trzeci: Określ ramy czasowe osiągnięcia celu

Cel bez ram czasowych jest tylko życzeniem, marzeniem. Spraw by stał się realistyczny wychodząc poza swoją strefę komfortu. Potrzebne Ci ramy czasowe ale również mniejsze kroki na drodze do celu, zwłaszcza, jeśli jego osiągnięcie ma Ci zająć kilka miesięcy.

Pytanie do Ciebie: Do kiedy chcesz osiągnąć cel? Jakie mniejsze wyzwania będą Cię cieszyły na drodze do celu głównego?

Krok drugi i trzeci mają na celu sprawić, aby Twój cel był SMART:

S – specific – konkretny

M – measurable – mierzalny

A – achievable – osiągalny

R – realistic – realny

T – time – bound – określony w czasie

Jeśli Twój cel jest SMART, to jesteś na dobrej drodze 🙂

Krok czwarty: Zwizualizuj swój cel

Musisz widzieć swój cel – zapisz go, narysuj. Umieść taką wizualizację tam gdzie będzie dla Ciebie dobrze widoczna, może to być wygaszacz na ekranie telefonu. ekran monitora w pracy czy naklejka na lustrze w łazience. Ważne, żebyś często na niego patrzył. Im bardziej oczywisty i zintegrowany z Twoim życiem jest Twój cel, tym bardziej Twój mózg pomoże Ci w jego osiągnięciu.

Krok piąty: Bądź wytrwały, nie poddawaj się

Nie postrzegaj wpadek jako sygnałów, że powinieneś porzucić cały proces. Daj sobie chwilę i zastanów się co i dlaczego poszło źle. Pomyśl co możesz zrobić i czego potrzebujesz, żeby wrócić na obraną wcześniej ścieżkę. To nie pora na myślenie „wszystko albo nic”. Przecież nie wyrzucisz całej wypłaty tylko dlatego, że zgubiłeś 10 zł prawda? 😉

Krok 6: Świętuj!

Gdy uda Ci się osiągnąć zamierzony cel, świętuj! Bardzo często w życiu przechodzimy od jednego projektu do drugiego, nie uznając i nie zauważając naszych sukcesów. To sprawia, że zaczynamy zwracać uwagę jedynie na momenty w których odnosimy porażkę – stajemy się wtedy zbyt krytyczni wobec siebie. Pamiętaj – dostrzegaj swoje osiągnięcia i nagradzaj swoją ciężką pracę!

Na koniec…

Zastanów się jak utrzymać swój sukces.

W życiu nie ma nic pewnego, czasem nawet najlepiej przygotowane plany mogą zostać pokrzyżowane. Może się zdarzyć, że będziemy musieli obrać inny kierunek, lub obejść na około przeszkody. W porządku, nie rezygnuj ze swoich marzeń. Uwierz w siebie 🙂

One thought on “Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s