Co powinnaś wiedzieć zanim kupisz suknię ślubną?

Temat sukni ślubnej spędza sen z powiek niejednej Pannie Młodej. Wiadomo, każda z nas chce wyglądać w tym dniu zjawiskowo, przyciągać wszystkie spojrzenia, a w szczególności zachwycić swojego przyszłego męża. Co zrobić, żeby nam się to udało i jednocześnie nie stracić głowy? 🙂 

1. Pamiętaj, dla każdej Panny Młodej zakup sukni ślubnej to indywidualna przygoda.

Ja swoją suknię ślubną zobaczyłam w trakcie wizyty w salonie z przyjaciółką. Dla mnie była najpiękniejsza, nie istniały już żadne inne. Szybko umówiłam się na przymiarkę i sprawa była zamknięta – to była ta jedyna. Suknia kupiona 1,5 roku przed ślubem. Jedni powiedzą – szaleństwo, inni powiedzą – super. Sprawa indywidualna. Nie zakładaj, że u Ciebie będzie tak samo. Może się okazać, że będziesz potrzebowała odwiedzić wiele salonów, zanim znajdziesz swój ideał. Nie zrażaj się, przymierzaj i baw się przy tym dobrze 🙂

2. Poszukaj inspiracji

Zanim zaczniesz odwiedzać salony sukien poświęć chwilę czasu na sprawdzenie co Ci się najbardziej podoba. Przejrzyj strony internetowe salonów oraz magazyny ślubne – możesz zapisywać zdjęcia na komputerze lub drukować to, co Ci wpadnie w oko i zrobić album. Czy są konkretne modele, które najbardziej Ci się podobają? Może jakiś projektant, który najczęściej przewija się wśród zapisanych inspiracji? Poszukaj salonów, które mają takie suknie w swojej ofercie i sprawdź co mogą Ci zaproponować.

3. Ustal budżet

To bardzo ważny punkt! Najgorsze co można zrobić, to przymierzyć suknię w której się zakochasz, po czym okaże się ona być poza zasięgiem Twoich możliwości finansowych. Takie rozczarowanie mogłoby bardzo utrudnić dalsze poszukiwania. Zanim umówisz się na spotkanie w salonie przemyśl ile rzeczywiście jesteś w stanie przeznaczyć na zakup sukni ślubnej.

UWAGA! Pamiętaj, że na Twój wygląd w dniu ślubu składa się nie tylko suknia – dochodzą do tego welon/ozdoby do włosów, biżuteria, buty, bielizna oraz wszelkie inne dodatki. Planując budżet na suknię pamiętaj żeby uwzględnić wszystkie dodatkowe koszty.

4. Daj sobie czas

Na znalezienie sukni marzeń potrzebujesz około miesiąca. Z kolei salon musi mieć około 6 miesięcy, aby ją dla Ciebie przygotować (zdarzyć się może nawet, że potrzebne będzie ok. 10 miesięcy). Aby nie czuć presji czasu rozpocznij poszukiwania na około rok przed ślubem.

5. Ogranicz swoją świtę

Przyprowadzanie do salonu dużej liczby doradców nie jest dobrym pomysłem. Wybierz towarzystwo dwóch-trzech osób, na których opinii Ci naprawdę zależy i którym możesz zaufać. W mniejszym gronie będzie Ci łatwiej znaleźć wymarzoną suknię i nie czuć się przytłoczoną opiniami innych.

6. Uważaj na myśl „jeszcze schudnę”

Pierwszym krokiem do wyboru sukni ślubnej jest uświadomienie sobie jaki rodzaj sylwetki Cię określa – gruszka, jabłko, klepsydra, kielich, rożek? Nawet jeśli planujesz zrzucić 5 kilogramów, Twoja sylwetka nie zmieni podstawowego kształtu tylko dlatego, że zamiast ciasteczek będziesz chrupać marchewki 😉

7. Zawsze umawiaj spotkanie

Oczywiście, możesz mieć szczęście i gdy wejdziesz do salonu doradca akurat będzie miał dla Ciebie czas. Lepiej jednak zapewnić sobie niepodzielną uwagę obsługi salonu i zarezerwować wcześniej dogodny termin spotkania.

8. Zakochasz się w swojej sukni i będziesz wiedziała, że to ta jedyna

Moja przyjaciółka mierzyła w salonie wiele sukni. Były wśród nich zachwycające modele, ale po niej samej było widać, że nie jest zadowolona. Po kilku próbach wyszła z przymierzalni i wszystkie wiedziałyśmy, że to ta jedyna. Wyprostowane plecy, wypięty biust, uniesiona głowa, błysk w oczach – to jedne z oznak, że to Twoja suknia. Niektóre dziewczyny płaczą, inne się czerwienią – każda reaguje inaczej, ale zawsze wiadomo, z czego wynika ta reakcja. Właśnie znalazły swoje marzenie – idealną suknię, którą może wyobrażały sobie już jako małe dziewczynki.

Jednak uważaj, aby nie szukać tej więzi na siłę. Jeśli czujesz, że suknia źle leży, że nie jesteś do niej przekonana, to znak, że powinnaś ją zmienić. Gdy znajdziesz właściwą suknię nie będziesz chciała jej zdjąć 🙂

Stojąc przed lustrem zadaj sobie pytanie cytując popularny program: „Czy to jest Twoja suknia?” 😉

9. Zabierz ze sobą buty

Oczywiście, w salonie zawsze dysponują butami na obcasie, które służą do przymiarek sukni. Jeśli jednak wiesz dokładnie jaka ma być wysokość obcasów (bo tylko w takiej czujesz się wygodnie lub właśnie taka pasuje przy różnicy wzrostu między Tobą i partnerem) to zabierz je ze sobą na przymiarkę.

10. Będziesz musiała podpisać umowę 

To nic strasznego. Po prostu zakup sukni to przeważnie duży wydatek. Suknia jest wykonywana specjalnie dla Ciebie, więc zarówno Ty jak i salon musicie zapewnić sobie ochronę. Zwróć uwagę na datę realizacji, kwoty zaliczki oraz opis sukni jaki zostanie zawarty w umowie.

11. Nie próbuj zaoszczędzić kupując suknię przez Internet. 

Ok, wybrałaś swój wymarzony model sukni. Masz zapisanego projektanta, model, zdjęcia. I nagle widzisz w Sieci ofertę dokładnie takiej sukni, szytej na miarę, ale o wiele tańszej niż w salonie. Proszę, nigdy się na to nie nabieraj. Korzystając z takiej oferty możesz skończyć z suknią, która wcale nie będzie wyglądała jak ta wymarzona ze zdjęć lub nie otrzymać sukni w ogóle! Perspektywa oszczędności na niepewnej transakcji nie jest warta Twojego stresu, gdy na kilka tygodni przed ślubem nie będziesz miała co na siebie włożyć. Pamiętaj – to Twój dzień i ma być wyjątkowy.

A jak wyglądały Wasze poszukiwania? Jakie modele najbardziej się Wam podobają? Co sprawiło Wam największą trudność?

2 thoughts on “Co powinnaś wiedzieć zanim kupisz suknię ślubną?

  1. Nic dodać nic ująć. Punkt 8 idealnie opisuje moment wyboru wymarzonej sukni 😉 właśnie przypomniało mi się jak przymierzyłam swoją 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s