Wymarzone miejsce na przyjęcie weselne

Zaręczyliście się? To wspaniale, gratulacje! 🙂 A teraz przygotujcie się na szereg pytań od najbliższych. Na pierwszy ogień idzie informacja– kiedy i gdzie 😉

I tu okazuje się, że odpowiedź na te pytania wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Minęły już czasy, gdy para wybierała najbliższą salę w ich rodzinnym mieście i później stopniowo wykreślała zadania z listy „to do”. Dzisiaj mamy taki wybór miejsc, gdzie można urządzić przyjęcie weselne, że trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań zanim się podejmie decyzję. Dobrą decyzję.

Wydawać by się mogło, że wybór miejsca to tylko kwestia „podoba się lub nie”, ale nie ma nic bardziej mylnego. A emocje wcale tej sytuacji nie ułatwiają. Ekscytacja z powodu planowania wesela może sprawić, że mamy chęć podpisać umowę w pierwszym miejscu które zobaczymy. Uważajcie na to – podejście do tematu na chłodno i omówienie całej logistyki może Wam oszczędzić ogromnych problemów i bólu głowy na chwilę przed ślubem 😉

Poniżej kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę wybierając miejsce na organizację wesela:

  1. Czy miejsce jest dostępne?

Wiem, brzmi banalnie, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko zajęte są terminy w niektórych lokalach. My zaczęliśmy poszukiwania sali na dwa lata przed ślubem (tak, wiem, dla niektórych to obłęd ;)) a i tak w kilku miejscach okazało się, że nasz termin jest już zajęty. Jeśli planujecie wesele „w sezonie”, to musicie liczyć się z tym, że dobre sale rezerwowane są już na dwa lata wstecz.

Jeśli nie zależy Wam na konkretnej dacie ślubu warto podpytać salę o mniej popularne terminy. Wiele miejsc oferuje wtedy możliwość organizacji wesela na preferencyjnych warunkach.

  1. Czy wystarczy nam miejsca?

Kolejny banał, ale równie ważny i równie często nie brany pod uwagę. Każda sala ma swoje ograniczenia jeśli chodzi o ilość gości. Nie chodzi tu tylko o usadzenie przy stołach, ale o miejsce dla zespołu/DJ’a, parkiet do tańca, czy strefę do relaksu i swobodnej rozmowy.

Oczywiście, że przy poszukiwaniu sali nie znacie jeszcze dokładnej liczby gości, przecież nawet nie zaczęliście jeszcze rozdawać zaproszeń :). Można jednak mniej więcej oszacować kogo chcemy zaprosić na nasze wesele i na tej podstawie szukać odpowiedniego lokalu.

UWAGA! Niektóre sale mają ograniczenie co do MINIMALNEJ liczby gości, na którą urządzane są przyjęcia. W teorii oznacza to, że jeśli na Waszym weselu pojawi się mniej osób, to i tak zostaniecie obciążeni kwotą za określoną w umowie liczbę gości. Warto zwrócić na to uwagę.

  1. All Inclusive czy Bed and Breakfast? 😉

Ważnym aspektem jest sprawdzenie co tak naprawdę zawarte jest w ofercie wybranego przez nas lokalu. Najwygodniej jest, jeśli sala oferuje wszystko: meble eventowe (stoły, krzesła, meble wypoczynkowe), obrusy, zastawę stołową, catering itp. Można jednak trafić na miejsca, które oferują jedynie wynajem powierzchni, a o wszystkie inne elementy musicie zadbać sami. W praktyce oznacza to kontakt z wieloma podwykonawcami, aby wesele mogło się w ogóle odbyć. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że niektóre lokale współpracują jedynie z wybranymi podwykonawcami. Takie ograniczenie sprawia, że nie będziecie mieli możliwości znalezienia usługodawców, którzy pasują zarówno do waszego gustu jak i zasobności Waszych portfeli.

  1. Poczuj klimat miejsca

Romantyczna winnica, nowoczesny loft, elegancki zamek – wszystkie te miejsca mogą być wymarzoną scenerią dla przyjęcia weselnego. Ale, ale…. nie dla każdego :). Zastanówcie się, jaki styl wesela do Was przemawia – czy ma być romantycznie, w zgodzie z naturą czy rodem z życia pałacowej księżniczki. Dzięki temu już na początku będziecie mogli odrzucić te lokalizacje, które nie wpisują się w Wasz klimat.

Wiele par myśli, że decydowanie o stylu przyjęcia można pozostawić na sam koniec, a tak naprawdę jest to jedna z kluczowych decyzji, już na początku planowania. Wszystkie elementy muszą być spójne – styl, miejsce, wygląd Pary Młodej, dekoracje, nawet papeteria ślubna. Inaczej wesele zamieni się w miszmasz pomysłów, który nawet w najdroższym wydaniu nie będzie dobrze wyglądał.

  1. Czy w pobliżu są miejsca dla gości?

Nawet jeśli nie planujecie poprawin, goście na weselu często chcą skorzystać z noclegu. Nie wszystkie sale oferują zaplecze hotelowe, a jeśli nawet, to może się zdarzyć, że w niewystarczającym zakresie. Warto zatem sprawdzić wcześniej, czy w pobliżu znajduje się miejsce, gdzie goście będą mogli przenocować i, co równie ważne, czy będzie możliwość, aby ich tam dowieźć. Przyjęcie weselne w magicznym pałacu lub wiejskiej posiadłości wygląda pięknie, ale brak noclegu może skutecznie popsuć nastrój Twoim gościom, a Wam dostarczyć powodu do nerwów.

Jeśli Wasi goście przyjeżdżają z  odległych miejscowości lub z zagranicy warto pomyśleć również o zakwaterowaniu dla nich na dzień/kilka dni przed ślubem.

  1. Co poleca szef kuchni?

Nieważne, czy zamierzasz zapewnić wielodaniowy posiłek czy bufet z przekąskami, musisz wiedzieć czy sala zapewnia swój catering. Jeśli tak, to czy są w stanie zaproponować Ci różne warianty menu, uwzględniając, że wśród Twoich gości mogą znaleźć się wegetarianie, weganie, osoby z alergią na gluten lub nietolerancją laktozy.

Jeśli nigdy nie byliście na przyjęciu w wybranej przez Was sali, zawsze warto umówić się na degustację przed weselem, lub skorzystać z restauracji, jeśli taką sala prowadzi. Nie da się ukryć, że jedzenie jest bardzo ważnym elementem przyjęcia weselnego i warto wcześniej skontrolować jego jakość, niż później być niemile rozczarowanym i narażonym na niezadowolenie swoich gości.

  1. Logistyka miejsca

Zdarzyło nam się oglądać sale, które zachwycały nas swoim wystrojem i ofertą, ale niestety po dokładniejszym „zwiedzaniu”, okazywały się logistycznie nieprzygotowane na przyjmowanie gości.

Jeden z pałacyków oferował wesele w namiocie, w otoczeniu natury. Pałac położony był nad jeziorem – ogromny zielony teren, piękny ogród, który na zdjęciach ślubnych wyglądałby naprawdę niesamowicie. Niestety, namiot od pałacyku dzieliła dość spora odległość. Wydawać się może – i cóż z tego? Otóż to, że w pałacyku znajdowały się toalety, pokoje oraz bardzo elegancka strefa relaksu. Niestety, nie jest to najlepsze wyjście. Wycieczki do toalety nie są mile widziane, a przy załamaniu pogody goście musieliby biegać z parasolkami, co nie byłoby wygodne.

Kolejnym ważnym elementem logistycznym są schody. Myślę tutaj o starszej części gości – chociażby dziadkach, którzy mogą mieć problemy z poruszaniem się lub o osobach niepełnosprawnych. Przyjęcie musi być zorganizowane tak, aby każdy z zaproszonych mógł się z łatwością poruszać, bez narażania swojego bezpieczeństwa.

Wiem, że planując wesele i oglądając sale rzadko kiedy myśli się o takich rzeczach 🙂 Ważny jest wystrój, wielkość, menu, kolor kwiatów itp. Ale uwierzcie mi, to są naprawdę istotne kwestie, które mogą rzutować na odbiór Waszej wspaniałej uroczystości.

  1. Parkujemy!

Kolejna kwestia z kategorii logistyka. Czy w pobliżu sali jest wystarczająca ilość miejsc parkingowych dla gości? Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza organizując przyjęcie w środku miasta. Brak miejsc parkingowych może oznaczać krążenie gości w pobliżu sali i polowanie na miejsca, często na dodatek płatne 😉

Jeśli nie da się zorganizować odpowiedniej ilości miejsc parkingowych w pobliżu, warto pomyśleć o zapewnieniu transportu dla gości, który zabierze ich z konkretnego miejsca i dowiezie na przyjęcie.

  1. Próba generalna

Na oglądnie sali warto umówić się o tej porze dnia, o której planujecie wesele. Jeśli będziecie oglądać salę o 10 rano a wesele planujecie na 5 wieczór, to nie oszukujmy się, wszystko będzie wyglądało troszkę inaczej. Ilość światła wpadającego przez okna, oświetlenie wewnętrzne oraz zewnętrzne, temperatura – to wszystko ma wpływ na jakość lokalu i na podjęcie decyzji, czy jest wart Waszej uwagi.

Warto również obejrzeć wybraną lokalizację w dzień, w którym organizowane jest w niej wesele. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć jak wygląda całość na chwilę przed wielkim wydarzeniem. Oczywiście wybierzcie rozsądną porę, np. ok 12-13 ( upewniając się wcześniej, o której dokładnie jest wesele), żebyście nie zaczęli krzątać się wśród gości weselnych.

  1. Pytaj, pytaj, pytaj

Często wydaje nam się, że informacje zawarte w ofercie są wystarczające. Niestety nie. Warto usiąść na spokojnie nad ofertą i przeanalizować co dzięki niej wiemy, a co wzbudza nasze wątpliwości. Zanim zdecydujecie się wydać pieniądze na konkretną salę, musicie być w 99% pewni, że nic was nie zaskoczy (ten 1% pozostawmy na przypadki losowe, gdyż jak mawiają, nie da się wszystkiego przewidzieć :)).

W najbliższym czasie postaram się stworzyć dla Was taką listę pytań kontrolnych, z których będziecie mogli korzystać na spotkaniach organizacyjnych.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s