Ślub i wesele tematyczne

Myślicie o ślubie tematycznym?

Super! Moim zdaniem powinniście 🙂 Przyjęcia tematyczne mają jedną wspaniałą cechę – pokazują jacy jesteście, jaka jest Wasza miłość. To Wasz Dzień i nic nie podkreśli tego bardziej niż dopasowany do Waszej historii motyw przewodni.

Planując ślub ważne są dwie zasady:

Zasada nr 1

Oczywiście, że nie musicie mieć tematu przewodniego. To nie jest obowiązek. Można zorganizować piękne, ekscytujące i wzruszające przyjęcie weselne bez żadnego motywu. Nie szukajcie tematu na siłę. Po prostu skupcie się na elementach, które Wam się podobają i połączcie je w spójną całość.

Zasada nr 2

Jeśli już decydujecie się na wesele tematyczne naprawdę włóżcie w to serce. Jak to zrobicie zależy już tylko od Was, ale pamiętajcie, że będzie się to wiązało z dodatkowym planowaniem i wysiłkiem. Wesele musi w pełni oddawać klimat motywu, który wybierzecie, a dekoracje powinny być przygotowane w sposób profesjonalny. W innym wypadku możecie znaleźć się w środku wesela, które będzie wyglądało bardziej jak bal przebierańców w podstawówce niż oryginalne przyjęcie.

Jak zacząć?

Początkiem procesu jest faza marzeń – nie myślcie teraz o tym w jaki sposób to zrealizujecie, czy ile to będzie kosztowało. Nie myślcie też o tym co powie rodzina 😉 Wyobraźcie sobie swoje wymarzone wesele. Co widzicie? Poniżej kilka pytań, które ułatwią Wam przeanalizowanie wizji:

 • przyjęcie duże (wszyscy, których znacie) czy małe (bliska rodzina i przyjaciele)?
 • na łonie natury czy w pięknej sali?
 • niedaleko rodzinnych miejscowości czy wyjazdowe (np. zagraniczne)
 • nowoczesne, klasyczne, romantyczne, vintage, rustykalne, glamour?
 • eleganckie, na luzie czy coś pomiędzy?
 • pora roku: wiosna, lato, jesień, zima?

Porządek w chaosie

No dobrze, macie już pewne wyobrażenie jak ma wyglądać Wasze przyjęcie. Ale gdy zaczyna się moment podejmowania ważnych decyzji (miejsce, zaproszenia, wystrój, elementy ubioru) okazuje się, że różne inspiracje wyskakują jedna po drugiej, niekoniecznie do siebie pasując. Przeglądanie stron internetowych i magazynów wcale nie ułatwia wyboru. Pinterest dostarcza codziennie taką dawkę inspiracji, że w pewnym momencie możemy nie być w stanie połączyć w spójną całość wszystkiego, co wpadło nam w oko. W tym momencie wybór tematu przewodniego czai się tuż za rogiem – będzie on idealnym sposobem na zawężenie wyboru i połączenie wszystkich wspaniałych, a może i lekko szalonych inspiracji.

Zauważmy również, że tematem przewodnim wcale nie musi być epoka, film czy popularna książka. To może być wiersz, który ukochany przeczytał Ci na pierwszej randce, kolor, który obojgu Wam pasuje lub zimowa atmosfera, jeśli marzy Wam się ślub w otoczeniu śniegu.

Pozwólcie swobodnie przepływać tematom, które przyjdą Wam do głowy i zobaczcie, który Was najlepiej zainspiruje i poruszy.

Ustalenie motywu przewodniego może w późniejszym czasie ułatwić proces wyboru poszczególnych elementów składowych takich jak rodzaj sukni i garnituru, dekoracja miejsca przyjęcia, wybór menu, atrakcje dodatkowe, kwiaty, podarunki dla gości itp.

Jak wybrać temat i go dobrze zrealizować

 1. Pewnie już o tym wiecie, ale na wszelki wypadek powiem 🙂 Kultury i religie to nie temat przewodni ślubu i nie powinny być w ten sposób wykorzystywane. Nie próbujcie na siłę zorganizować wesela w stylu hawajskim, czy indyjskim, tylko dlatego, że fajnie to wygląda. Nikt nie chce oglądać jak skaczecie przez miotłę czy depczecie szklane kieliszki, jeśli w Waszej kulturze nie obowiązują takie symbole.
 1. Zastanówcie się, czy chodzi Wam o motyw estetyczny czy o koncepcyjny temat przewodni. O co chodzi? Już tłumaczę 🙂 Czy chcecie wybrać jeden lub kilka kolorów i użyć ich we wszystkich elementach wesela? Jeśli tak, to macie motyw estetyczny. Jeśli jednak Twój narzeczony już buduje model Gwiazdy Śmierci z Gwiezdnych Wojen, który ma posłużyć za wzór tortu w cukierni, to uwaga – macie koncepcyjny temat przewodni.
 1. Utknęliście na wyborze tematu przewodniego? Spokojnie. Usiądźcie i wspólnie wybierzcie rzeczy, które oboje naprawdę lubicie. Może macie wspólne hobby? Ulubiony serial? Tak naprawdę wszystko może posłużyć za motyw przewodni, jeśli tylko włożycie w to umysł i serce. Ważne, aby Wasze osobowości i pasje zostały podkreślone, co ostatecznie sprawi, że Wasz ślub będzie wyjątkowy i niepowtarzalny.
 1. Wybierzcie kolory, które najlepiej pasują do Waszego tematu. Stworzyliście już norę Bilbo Bagginsa jako tło do zdjęć z fotobudki? Super! Pomyślcie teraz jakie kolory przychodzą Wam do głowy gdy myślicie o Hobbicie (proszę, czy mogę przyjść na Wasze wesele i popatrzeć? 😉 ). Wiele elementów wesela opiera się na wybranym kolorze: zaproszenia i karty Save The Date, kwiaty, oświetlenie, dekoracje stołu, słodkości, winietki, menu, dodatki do garderoby itp… Warto więc wybierać poszczególne elementy tak, aby pasowały – zarówno wizualnie jak i tematycznie.
 1. Nie zapomnijcie poprosić o pomoc: wesele tematyczne może być nie lada wyzwaniem i w pewnym momencie może Was przerazić. Spokojnie, nie czas na ucieczkę 😉 Po prostu poproś o pomoc. Jeśli kochasz Harrego Pottera tak bardzo, że chcesz urządzić w tym stylu swoje przyjęcie weselne, to na pewno wśród Twoich przyjaciół i rodziny są osoby, które to doskonale rozumieją (i podzielają Twoją pasję). Zwróć się do nich, zróbcie burzę mózgów i zastanówcie się, co możecie wspólne przygotować.

Na koniec – nie bójcie się marzyć! Myślcie nieszablonowo i odważcie się nawet na najbardziej szalone pomysły, jeśli czujecie, że one najlepiej pokażą Was i Wasze uczucie. Bawcie się, bądźcie romantyczni, zwariowani, nieprzewidywalni. Nie ma jednego dobrego sposobu na zorganizowanie wspaniałego wesela – jest tylko Wasz sposób. Panie i Panowie, miłego planowania! 🙂

One thought on “Ślub i wesele tematyczne

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s